چرا رکود به وجود می آید؟

گاهی اوقات در اقتصاد به زمانی میرسیم که اقتصاد با سرعت فزاینده ای درحال رشد است. در این زمان مردم پول زیادی در دست خود دارند و مایل هستند انرا خرج کنند. با این کار تقاضا در بازار به شدت افزایش میابد ، در نتیجه با افزایش تقاضا ما شاهد افزایش سریع قیمت ها میشویم. از طرفی با افزایش قیمت ها ، قیمت مواد اولیه ی تولید افزایش یافته و این خود عاملی بر افزایش قیمت های کالاهاست . با ادامه افزایش روند قیمت ها مردم به دلیل ترس بی ارزش نشدن پول خود ، اقدام به خرید و سرمایه گذاری بیشتر میکنند. در نتیجه ما در یک مارپیچ تورمی گرفتار میشویم که در ان قیمت ها شروع به رشد کرده و موجودی مردم درحال کاهش است.

در این زمان است که بانک مرکزی باید وارد عمل شود و عرضه و تقاضا را کنترل کند. بانک مرکزی از طرق مختلفی میتواند روی تقاضا تاثیر بگذارد که از مهمترین انها اوراق قرضه و نرخ بهره است. بانک مرکزی با افزایش نرخ سود بانکی باعث میشود که مردم به جای سرمایه گذاری و خرید های بیهوده ، پول خود را در بانک قرار داده و سود بیشتری بگیرند. در نتیجه تقاضا در بازارهای مختلف کاهش میابد و عرضه و تقاضا در یک راستا قرار میگیرند.

اما زمانی میرسد که مردم به گرفتن سود بانکی راضی میشوند و دوست ندارند پول خود را خرج کنند. در نتیجه عرضه و کالا ها بیشتر از تقاضای موجود در بازار میشود. در این صورت کالاها به فروش نمیروند ، در نتیجه شرکت ها و تولیدکنندگان دچار افت سود و حتی متحمل ضرر میشوند. با ادامه این روند شرکت ها کوچک شده و تعدیل نیرو میکنند ، تعداد افراد بیکار زیاد میشوند ، فقر در جامعه گسترش میابد ، شاخص های سهام سقوط میکنند و با ادامه این روند شرکت های کوچک ورشکست میشوند. به این وضعیت که مردم دوست ندارند یا پولی ندارند که خرج کنند و از طرفی با عدم وجود تقاضا عرضه به مشکل میخورد و شرکت ها به سوی نابودی میروند را رکود میگویند.

 

دسته بندی شده در : دسته‌بندی نشده
برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
preloader